poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Witamy w ZOO!

Całkiem niedawno, tuż przed świętami odwiedziliśmy ZOO. Udało nam się przyuważyć jak ze skorupek wykluwają się pisklęta !!! I wiemy, w których pawilonach były ukryte wielkanocne pisanki!!!







Powietrze było dość zimne i tylko niektóre zwierzęta "dały się" pooglądać :)


                                                                         Nasi ulubieńcy :)



Kolorowe akwarium ..... 




 A w przedszkolu karmiliśmy małe kózki :))


                                                           No i kto jest większy? hehehhe



Zapraszamy! http://www.zoo.wroclaw.pl/

photo by Szymon

Wiosna ! Wiosna ! Wiosna !

W pierwszy kwietniowy weekend wybraliśmy się na Wielkanocną Manufakturę Świąteczną do leśnickiego zamku http://www.zamek.wroclaw.pl/CMS/kalendarz_imprez_2012/Manufaktura_wielkanocna_2012.html.
Podczas spaceru szukaliśmy wiosny! I wreszcie się znalazła!







W zamku, na warsztatach - własnoręcznie i smacznie ozdobiłam mazurka :




oraz wykonałam swoją pierwszą piękną, kolorową PALMĘ !



Super zabawa! Koniecznie spróbuj też wykonać!!!

Pisanki i palmy


 Z okazji Świąt Wielkanocnych wybrałyśmy się do Muzeum Etnograficznego na wystawę "Pisanki i palmy Wielkanocne". Na wystawie swoje prace zaprezentowało ponad pięćdziesięciu artystów ludowych, głównie z Dolnego Śląska.Można zobaczyć m.in. pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą czy aplikacjami, palmy plecione z suszonych oraz barwionych kwiatów, z traw i ziół, a także drewniane ptaszki i kwiaty wykonane z cienkich wiórów osikowych lub bibuły.Wszystkie były zachwycające! Nie można było oderwać oczu! Cudeńka!
















http://www.muzeumetnograficzne.pl/

Domy Dogonów

26 marca w Muzeum Architektury rozpoczął się cykl zajęć edukacyjnych " Domy świata" http://www.ma.wroc.pl/edukacja.html

Na początku pani opowiedziała o Dogonach i pokazała ciekawą prezentację.
Dogonowie (zw. Habe, Kado i Tombo, w języku polskim spotykana także nazwa Dogoni) – negroidalny lud mieszkający w Afryce Zachodniej. Dogonowie zamieszkują południowo-centralne Mali – okolice uskoku Bandiagara (tzw. Kraj Dogonów). Ich odrębna kultura, a zwłaszcza mitologia, od dawna budzi zainteresowanie naukowców. Ich wiedza astronomiczna dotycząca układu podwójnego gwiazdy Syriusz A i B jest zadziwiająco szczegółowa. Do dziś naukowcy nie są zgodni, czy taka gwiazda istnieje, chociaż pewne obserwacje na to wskazują. Podejrzewa się, że Dogonowie mogli znać kilkaset lat wcześniej od Europejczyków cztery księżyce galileuszowe. Do chwili obecnej nie wiadomo, skąd zaczerpnęli tę wiedzę.
Uważa się, iż Dogoni poznali białe karły dzięki pewnej cywilizacji saharyjskiej, która pod koniec starożytności zanikła. Cywilizacja saharyjska istniała na terenie całej Sahary, a Dogoni byli jednym z jej ludów.

A oto ich piękne domy wykonane z gliny!





 Ja też próbowałam zrobić chatę Dogona:




 I udało się!!!Prawda?


źródło : DOGONI